Julkalender med aktiviteter känns så himla mycket roligare än paket- och chokladkalendrar!
Jag har velat så kring hur vi ska göra med adventskalender, för jag vill ju att Freja ska få ha något att se fram emot varje dag. Men vi behöver defintivt inte mer prylar, så paketkalender är ute. Chokladkalender känns väldigt nej för en snart tvååring och en vanlig med luckor känns tråkigt. Gissa hur glad jag blev då när jag hittade Dorros superbraiga tips om aktivitetskalender! Sån ska vi såklart ha!

Så jag frågade familjen vad de ville ha med för aktiviteter. Freja var lite snål med idéerna, men Jonas hade i alla fall en massa, så nu har jag knåpat ihop planeringen. Själva fysiska kalendern återstår att se hur vi gör. Jag har försökt kombinera nytta med nöje så att vi röjer undan lite julstress, och lagt enklare saker på veckodagarna då det nog bara är jag och Freja som kommer göra aktiviteterna. Jag är absolut övertaggad på detta! Det ska bli superskoj och känns väldigt lagom med en liten grej om dagen för att komma i julstämning.
Julkalender med aktiviteter
- Skriva julkort
- Julpynta
- Bygga snölykta
- Baka lussebullar
- Prova luciakläder
- Baka pepparkakor
- Göra en filtgran
- Göra en julgirlang
- Se en julfilm
- Göra hemgjord glögg
- Ha adventsfika
- Göra julgranar av glasspinnar
- Lucia på förskolan
- Göra en julkrans
- Sjunga julsånger
- Slå in julklappar
- Göra köttbullar
- Lägga in sill
- Klä granen
- Göra marsipanfigurer
- Baka julgodis
- Göra apelsiner med nejlikor
- Griljera skinka
- Fira jul!
Julstressigt?
Prova min gratis minikurs – 3 verktyg för dig som aldrig hinner klart. Den är till för dig som inte riktigt tycks komma ikapp med vardagen hur mycket du än kämpar.
Ja, vad roligt. Vilka bra aktiviteter ni har kommit på. Det kommer bli mysigt i december för er det ser ju jag 😀
Men smart idé på julkalender!
Vilket roligt koncept! Så smart upplägg att blanda nytta med nöje. Har förresten puffat för din blogg i en intervju som jag gjort 😀 Länk: http://www.bossbloggen.se/om-bossbloggen/bossbloggen-utsedd-till-manadens-blogg/
Åh vad glad jag blev nu! Tack så mycket 🙂
Vilken rolig kalender du gjort 🙂
Det är ju klockrent! Tack för tipset!
Kommentarer är stängda.